Letná starostlivosť o kopytá
Leto prináša dlhé dni, krásne jazdy a veľa spoločného času s vaším koňom. No zatiaľ čo si užívate slnko, konské kopytá dostávajú zabrať. Horúce a suché počasie spôsobuje tvrdnutie rohoviny, čo vedie k praskaniu a ďalším nepríjemnostiam. Ako im predísť a udržať kopytá zdravé?
Pravidelná starostlivosť je základom úspechu
Aby boli kopytá zdravé a pružné, je vhodné ich „mazať“ – ošetrovať vhodným prípravkom. V lete siahnite po kvalitných produktoch, ktoré sa postarajú o správnu reguláciu vlhkosti a zároveň poskytujú antibakteriálnu a protizápalovú starostlivosť. Aké zložky by sa mali v mazaní na kopytá nachádzať?
- Mastné kyseliny – oleje prírodného pôvodu.
- Teatree olej.
- Rozmarínový olej.
Ako a kedy kopytá ošetrovať?
- Kopytá pred nanášaním oleja alebo iného prípravku na kopytá vždy dôkladne vyčistite.
- Aplikujte podľa potreby, aspoň jedenkrát každý týždeň.
- Balzam/kondicionér na kopytá naneste nielen z vonkajšej strany, ale aj zospodu kopyta.
Nastavte správny interval návštev kováča
Pravidelná a odborná korekcia kopýt je kľúčová. Kopytá nesú váhu celého koňa a nesprávna úprava môže viesť k viacerým úzko prepojeným problémom. Zlý postoj, celková stuhnutosť, bolestivosť sú len niektoré z nich.
Dĺžka intervalu medzi jednotlivými korekciami je veľmi individuálna a závisí od mnohých faktorov, ako napríklad, záťaže a rýchlosti rastu rohoviny. Tá sa môže počas roka mierne meniť, keďže na ňu vplýva nielen genetika, ale tiež výživa, zdravotný stav a faktory prostredia.
Všeobecne odporúčaný interval medzi korekciami kopýt sa pohybuje od 4 do 8 týždňov. Pri nastavovaní vhodného rozvrhu sa poraďte s vaším kováčom, ktorý koňa najlepšie pozná a mal by vám vedieť odporučiť, ako často korektúry vykonať.
Všetko sa začína zvnútra
Starostlivosť o kopytá nezahŕňa len aplikáciu rôznych olejov a kondicionérov a pravidelné návštevy kováča. Je potrebné hľadieť na koňa ako na celok a nezameriavať sa len na jednotlivé časti. Podobne ako ľudia, aj kone sú organizmy, ktoré sú komplexne prepojené. Zdravé kopytá úzko súvisia so správnou a vyváženou diétou, ktorá by mala byť bohatá na vlákninu. Tá je pre kone nielen prirodzená, ale zároveň prispieva k správnej črevnej mikroflóre, ktorá je zas zodpovedná za vstrebávanie dôležitých živín, ako je, napríklad, biotín. Ten je, okrem iného, dôležitý pre rast a zdravie kopýt.
Ako predísť problémom s kopytami?
Je lepšie problémom predchádzať, ako následne riešiť dôsledky. Každý majiteľ koňa by preto mal kopytá pravidelne kontrolovať a medzi návštevami kováča sa o ne vhodne strať.
- Kopytá každý deň vyšpárajte a vyčistite. Odstráňte blato, kamene a iné objekty, ktoré by ich mohli poškodiť. Pokiaľ si všimnete, že niečo nie je v poriadku, riešte problém čo najskôr.
- Pravidelne ich ošetrujte vhodným prípravkom. Podľa potrieb vášho koňa a sezóny vyberte kondicionér na kopytá alebo olej na kopytá.
- Dbajte o správnu výživu a vyváženú diétu.
- Nezabúdajte na pravidelné návštevy kováča – podľa individuálnych potrieb koňa (zdravotný stav, rýchlosť rastu rohoviny, prostredie, spôsob kutia, záťaž) by sa mal interval podkúvania pohybovať od 4 do 8 týždňov.
- Vyvarujte sa dlhému státiu v mokrom prostredí a mokrej podstielke (dlhodobá vysoká vlhkosť vedie k vzniku hniloby a iných problémov).