10 pravidiel kŕmenia koní

Správna výživa je základom zdravia, výkonnosti a celkovej pohody každého koňa. Dôležité je nielen to, čo a v akom množstve kôň zje, ale tiež ako a kedy mu krmivo podáte. Nevhodné kŕmenie môže viesť k tráviacim problémom a vážnym zdravotným komplikáciám. Prečítajte si 10 základných pravidiel, ktoré by mal poznať každý majiteľ či ošetrovateľ koňa.

1. Seno ako základ

Základom kŕmnej dávky každého koňa by malo byť objemové krmivo, ktorým je najčastejšie seno alebo senáž. Tento typ krmiva je bohatý na vlákninu, ktorá je nevyhnutná na udržanie zdravého tráviaceho systému a slúži ako prevencia koliky. K objemovému krmivu patrí aj tráva, no tú kone často nemajú k dispozícii vo vhodnom množstve a v niektorých prípadoch môže byť problémom aj vysoký obsah cukru.

2. Vyberte krmivo s ohľadom na záťaž a individuálne potreby

Každý kôň má individuálne potreby, ktoré do veľkej miery súvisia s jeho manažmentom a tréningovým plánom. Okrem toho je pri výbere vhodného krmiva brať do úvahy aj vek a zdravotný stav. Iné krmivo bude potrebovať kôň, ktorý je príliš chudý, iné športový kôň vo vysokej záťaži a iné starší, ktorý už nie je v záťaži.

Neviete aké krmivo je pre vášho koňa vhodné? V našej predajni a na e-shope nájdete kvalitné produkty od prémiovej značky Pavo a tiež personál, ktorý vám ochotne poradí a pomôže nájsť to správne.

Sieť na seno do rohu Kentucky veľká

3. Voda

Voda je pre život nevyhnutná – už pri strate 2 % telesných tekutín klesá výkon koňa o 20 % percent. Pri strate 10 %, kone hynú. Zabezpečte preto vášmu koňovi neobmedzený prístup k čerstvej vode, a to nielen v boxe, ale aj vo výbehu. V prípade zvýšenej záťaže a nadmerného potenia dohliadnite na to, aby stratené tekutiny čo najskôr nahradil.

4. Kŕmenie pred záťažou – rozhodne nie!

Kone majú citlivý tráviaci systém a tréningy s plným žalúdkom znášajú veľmi zle. Nikdy neberte koňa jazdiť ani lonžovať, pokiaľ práve dojedol väčšiu porciu koncentrovaného krmiva. Ideálny rozostup medzi kŕmnou dávkou a náročnou prácou sú aspoň dve hodiny. Seno kone jesť môžu, problémom je koncentrované krmivo, ako napríklad, müsli alebo granule.

5. Kŕmte málo a častejšie

V prirodzenom prostredí žerú kone takmer celý deň (okolo 18 hodín denne), v malých dávkach. Ich žalúdok preto nie je prispôsobený na to, aby strávil veľké množstvo potravy naraz. Kŕmnu dávku preto rozdeľte do menších porcií počas dňa. To platí nielen pre koncentrované krmivo, ale aj pre seno. To by mal mať kôň k dispozícii stále, preto je vhodné podávať mu ho po častiach.

10 pravidiel kŕmenia koní

6. Vyhnite sa „pôstu“

Keďže sú kone stvorené tak, že prijímajú potravu kontinuálne, ich žalúdok produkuje žalúdočnú kyselinu prakticky neustále, počas celého dňa. Keď je žalúdok dlhšiu dobu prázdny, agresívna kyselina začne rozožierať jeho steny, čo vedie k vzniku žalúdočných vredov. Výhrou nie je ani tréning s úplne prázdnym žalúdkom. Pri pohybe sa kyselina ešte ľahšie dostane aj k vrchnej citlivej sliznici. Upravte preto manažment kŕmenia a pohybu tak, aby mal váš kôň neustále k dispozícii seno, ktoré môže počas dňa postupne konzumovať.

7. Pravidelnosť je dôležitá

Kone majú rady rutinu a zle znášajú náhle zmeny. Nastavte funkčný rozvrh kŕmenia počas dňa, aby kôň dostával krmivo vždy v rovnakom čase. Odporúčame tiež zabezpečiť, aby ráno najskôr dostal seno a až potom prípadnú rannú dávku koncentrovaného krmiva.

8. Nové krmivo zaraďujte postupne

Pokiaľ vášmu koňovi nevyhovuje aktuálne podávané krmivo a rozhodnete sa pre zmenu, adaptujte ho na ňu postupne. Nemeňte krmivo nárazovo. Vhodné je pridávať nové granule/müsli do starého krmiva postupne, v čoraz väčších dávkach, pričom budete uberať zo starého krmiva. Prechod rozvrhnite na približne 10 až 14 dní. V opačnom prípade riskujte tráviace ťažkosti, či dokonca koliku.

Kŕmenie koní

9.    „Čistota je pol života“

Misky na krmivo, varešky, dávkovače, odmerky – všetky pomôcky na kŕmenie udržiavajte čisté. Podobne pravidelne čistite aj hrant a závesné vedrá, či už ich používate na vodu alebo krmivo. Odporúčame, aby mal každý kôň svoje vlastné misky, aby ste zabránili krížovej kontaminácii, najmä v prípade rôznych chorôb a ak niektorým koňom podávate lieky.

Krmivo skladujte na suchom a vzdušnom mieste, aby ste zamedzili jeho vlhnutiu a kazeniu. Pokiaľ sa v ňom objaví pleseň, vyhoďte ho. Takéto müsli/granule koňovi iste nepodávajte. To isté platí aj o mrkve, jablkách alebo iných pochúťkach. Pokiaľ sú plody nahnité alebo plesnivé, radšej ich vyhoďte. Pozor si dajte aj na hlodavce a prípadných iných škodcov. Krmivo umiestnite do nádob, cez ktoré sa k nemu nedostanú.

10. Pristupujte individuálne ku každému koňovi

Podobne ako pri ľuďoch, aj pri koňoch platí, že každý jedinec je jedinečný. Pri zostavovaní celého kŕmneho manažmentu preto vždy pristupujte ku každému koňovi individuálne. Berte do úvahy nielen záťaž, ale aj vek a zdravotný stav a prípadné alergie alebo iné obmedzenia.