Ako prežiť v horúčavách? 2. časť – kone
Letné mesiace so sebou nesú výhodu pekného počasia, no zároveň aj hrozbu v podobe vysokých teplôt. Napriek tomu si môžete čas so svojím koňom užiť naplno. V nasledujúcich odsekoch nájdete tipy, ako (pre)žiť v horúčavách.
Čerstvá voda je základ
Kôň by mal mať neustále prístup k čerstvej vode, a to nielen počas horúčav. Denne by mal dospelý kôň vypiť približne 55 litrov vody, pričom v teplom počasí je to ešte viac. Postarajte sa preto o to, aby mal vodu nielen v boxe, ale tiež vo výbehu. Pokiaľ máte automatické napájačky, nezabúdajte ich pravidelne čistiť a kontrolovať ich funkčnosť.
Dávate koňovi vodu vo vedre? Pri každej výmene ho poriadne vypláchnite a podľa potreby vyčistite hubkou, aby sa na jeho stenách nezačali tvoriť riasy. Teplé počasie a stojatá voda je ideálnym prostredím na ich rozmnožovanie a rast.
Ak si všimnete, že váš kôň pije menej, skúste ho podporiť, napríklad, pridaním trochy jablkového džúsu do vody.
Elektrolyty, elektrolyty a znovu elektrolyty
Kone produkujú pot až 3-krát rýchlejšie ako ľudia. V horúcich letných dňoch tak veľmi ľahko stratia veľké množstvo vody a elektrolytov – mikroelementov, ktoré sú dôležitými prvkami v mnohých biologických procesoch. Viac o ich funkcii a dôležitosti sa dočítate v našom článku: „Prečo dávať koňom elektrolyty?“.
Elektrolyty môžete doplniť rôznymi spôsobmi. Základom je soľný liz, ktorý by mal mať kôň k dispozícii po celý rok. Okrem toho, keď sa kôň vplyvom rôznych faktorov nadmerne potí, je vhodné využiť výživové doplnky. Elektrolyty sú dostupné vo forme prášku, granuliek, pasty alebo v tekutej podobe, takže určite nájdete také, ktoré budú vyhovovať vášmu štvornohému parťákovi.
Ochrana proti dotieravému hmyzu
Letné mesiace so sebou prinášajú nepríjemných návštevníkov – otravný hmyz. Kone pred muchami môžete chrániť viacerými spôsobmi:
- sieťová deka proti hmyzu – účinná fyzická bariéra, cez ktorú sa muchy nedostanú, chráni telo a prípadne aj krk koňa,
- maska proti hmyzu – hlava a oči sú citlivou oblasťou tela koňa, v okolí ktorej sa muchy veľmi rady zdržiavajú,
- repelent – must-have letnej sezóny, ocení ho nielen váš kôň, ale aj vy,
- riešenia v kŕmnej dávke – aby kone muchám „smrdeli“ môžete im do jedla pridať cesnak alebo špeciálne výživové doplnky.
Okrem toho je dôležité udržiavať stajňu, jazdiarne aj výbehy čisté, aby ste nevytvárali prostredie, v ktorom sa budú muchy množiť.
Tieň a ventilátory
Pokiaľ je to možné, zabezpečte, aby mal kôň vo výbehu miesto, kam sa môže schovať pred dennou páľavou. Pokiaľ predpoveď počasia hlási vysoké teploty, zvážte tiež úpravu režimu. Kone dajte do výbehu skôr a skôr ich aj schovajte. Ak je to možné, využiť môžete aj noc.
So zvládaním vysokých teplôt môžu pomôcť ventilátory. Tie síce priestor v stajni výrazne neochladia, no aspoň podporia prúdenie vzduchu, vďaka čomu bude teplo znesiteľnejšie. Okrem toho pomôžu aj v boji proti dotieravému hmyzu. Prúd vzduchu sťažuje muchám let, a tak sa v takýchto priestoroch zdržiavajú oveľa menej.
Jazdenie – áno, ale s mierou
Tréningy počas horúčav obmedzte na minimum. Vyhnite sa najmä jazdeniu v najteplejšom čase dňa. Tréningy plánujte na skoré ranné alebo neskoré večerné hodiny. Nepreháňajte to ani s dĺžkou, radšej jazdite kratšie a koňovi doprajte dlhšie pauzy.
Sú vo vašom okolí lesy? Využite pekné počasie a vyberte sa na vychádzku do prírody. Stromy vám poskytnú príjemný tieň a zmena prostredia určite prospeje nielen koňovi, ale aj vám.
Chladenie
Po tréningu alebo aj počas horúceho dňa je jednoduchou metódou, ako koňa schladiť, sprchovanie. Začnite od nôh a pokračujte smerom od krku až po zadok. Nikdy nesprchujte koňa tak, že ho rozhorúčeného prudko ostriekate studenou vodou. Mohol by dostať teplotný šok. Pomôcť môže tiež „chladivý šampón“.
Pozor na spálenie!
Nielen ľudia, ale aj kone sú náchylné na spálenie kože slnkom. Rizikové sú tie časti tela, kde je odhalená ružová koža. Väčšinou sú to miesta na hlave, v oblasti pysku a očí. Každý deň ich pred odchodom von natrite detským opaľovacím krémom s faktorom 50.
Príznaky dehydratácie a stresu z tepla u koní
- Nechuť do jedla.
- Znížený príjem tekutín.
- Zvýšený tep a telesná teplota.
- Letargia.
- Rýchle plytké dýchanie (dychčanie).
- Občasný a veľmi tmavý moč.
- Svalové kŕče.
Pokiaľ sa u vášho koňa objavia príznaky dehydratácie a tepelného stresu, čo najskôr volajte vášmu veterinárovi. Následné opatrenia zvyčajne zahŕňajú schladenie, opätovnú hydratáciu a tiež dopĺňanie elektrolytov.
Rýchlym testom je kontrola ďasien. Tie by mali byť ružové a vlhké. Pokiaľ sú lepkavé alebo suché, naznačuje to dehydratáciu. Ak to váš kôň dovolí, skúste na ne pritlačiť prst. Keď ho zdvihnete, mali by ďasná získať pôvodnú farbu behom 1 až 2 sekúnd.
Ďalšou možnosťou kontroly dehydratácie koňa je overenie elasticity kože. Chyťte a potiahnite kožu na krku. Po pustení by sa mala rýchlo vrátiť späť. Pokiaľ to trvá dlhšie, kôň môže byť dehydratovaný.